, Opony zimowe ďťż

Opony zimowe

Z Ĺźycia Saszek
pony zimowe

Wokół opon zimowych używanych w naszych samochodach narosło wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Poniżej postaramy się wyjaśnić najważniejsze kwestie z nimi związane. Kiedy należy zmienić opony na zimowe?
Podstawowym mitem pokutującym wśród kierowców jest błędna odpowiedź na to pytanie - wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg.

Otóż podstawowym i jedynym w zasadzie kryterium jest temperatura powietrza. Dla samochodów osobowych przyjmuje się, że należy założyć opony zimowe, gdy średnia temperatura w ciągu doby spadnie poniżej plus 7° Celsjusza. Spowodowane jest to składem mieszanki gumowej, z której zrobione są opony letnie. Poniżej tej temperatury guma w oponie letniej traci swoją elastyczność i staje się twarda jak przysłowiowy beton. Przenosi się to wprost na właściwości trakcyjne opony, przyleganie do jezdni, zachowanie podczas hamowania, jak również na jej szybsze zużycie, no i oczywiście bezpieczeństwo jazdy.

Oczywiście drugim, równorzędnym atutem opon zimowych jest konstrukcja samego bieżnika, zapewniająca dobrą przyczepność na zalodzonej jezdni, "wgryzanie się" w śnieg za pomocą specjalnych lamelek, czy też dobrym odprowadzaniem pośniegowego błota i wody.

Poniżej temperatury powietrza plus 7° powinniśmy bezwzględnie jeździć na oponach zimowych.
Czy używanie opon zimowych powoduje większe zużycie paliwa?
Otóż paradoksalnie może być wręcz odwrotnie. Wyniki niektórych testów laboratoryjnych wskazują, iż opory toczenia nowoczesnych opon zimowych mogą być mniejsze lub porównywalne z oponami letnimi. Oznacza to w konsekwencji, że zarówno poziom hałasu jak i zużycie paliwa przy oponach zimowych będzie na tym samym lub nawet niższym poziomie niż w przypadku opon letnich. Wszystko zależy jednak od konkretnego modelu.
http://opony.pneuhage.pl/images/poradnik3.jpg

Natomiast wyższe zużycie paliwa w zimie spowodowane jest przede wszystkim ciężkimi warunkami zewnętrznymi: mrozem, wiatrem, śniegiem, zalegającym na drodze błotem pośniegowym a także włączonym ogrzewaniem. Powoduje to większe obciążenie silnika a za tym podwyższony apetyt na paliwo.
http://opony.pneuhage.pl/images/poradnik2.jpg

Jeśli jednak porównać zachowanie opon zimowych i letnich w warunkach zimowych (śnieg, lód), to chyba nie trzeba wspominać o daleko wyższym komforcie prowadzenia pojazdu, jak również bezpieczeństwie podczas jazdy na oponach zimowych.

[źródło Pneuhage Polska]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • zjiwho.xlx.pl